Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

zajímavosti v okolí

Samotná obec Hrusice poskytuje mnoho zajímavých míst, která stojí za pozornost.

V prvé řadě je to jednolodní tribunový raně středověký kostel zasvěcený sv. Václavu s románským ústupkovým portálem se třemi sloupky a třemi dekorativními archivoltami, v jehož tympanonu jsou umístěny dvě figury, které s největší pravděpodobností představují sv. Vojtěcha a sv. Václava. Pro svůj vzhled a dominantnost byl inspirující i pro Josefa Ladu, který ho často a rád zobrazoval v různých variacích ve své volné tvorbě.

Nedaleko od kostela byl zbudován v devadesátých letech 20. století pomník Josefa Lady. Jedná se o bronzovou bustu zhotovenou podle sádrového modelu sochaře Zdeňka Šejnosty, která stojí na vysokém kamenném podstavci. Poblíž se nachází památný strom – lípa malolistá, jejíž stáří je odhadováno na více než 500 let. Nelze se nezmínit o Mistrově rodné chalupě. Ta byla v roce 1932 zbourána a na jejím místě byl postaven nový dům, na který nechala v roce 1958 umístit pamětní desku Vlastenecko-dobročinná obec baráčníků, která se v roce 1971 přejmenovala na Vlastenecko-dobročinnou sdruženou obec baráčníků národního umělce Josefa Lady a dodnes sídlí v hospodě U Sejků.

Znalec Ladova díla si může prohlednout další kouzelná místa Hrusic, o kterých se dočetl v jeho knihách, jako je kupříkladu Bulánka či Jedličkova louže. Ta se do dnešních dnů nezachovala, ale na jejím místě najdeme ceduli, kde se dozvíme o dobrodružstvích kocoura Mikeše.

Za pozornost stojí i další zajímavá místa, která se nacházejí v okolí Hrusic. Jmenovitě se jedná o Šmejkalku, kde strašil Mulisák se svým synem Bubáčkem nebo Hubačovský rybník. Pro milovníky zřícenin se nabízejí výlety na Čejchanův hrádek, Zlenice neboli Hlásku. V neposlední řadě stojí za pozornost obec Ondřejov, která je známá hvězdárnou umístěnou na vrchu Žalov. Dnes zde sídlí Astronomický ústav Akademie věd České republiky.

Další zajímavé informace najdete na webových stránkách obce Hrusice nebo Ladův kraj.

Otevírací doba a vstupné

Po – Út zavřeno
St – Ne 9:30-12:00
12:30-16:30

Komentované prohlídky začínají každou celou hodinu.


Individuální vstupné

dospělí: 65,- Kč
snížené: 50,- Kč
matky MD: 50,- Kč

Hromadné vstupné

dospělí: 40,- Kč
snížené: 30,- Kč
rodinné: 100,- Kč

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

Hrusice č.p. 115

251 66 Senohraby

telefon: 323 655 204
mobil : 776 825 414

napište nám zřizovatel: logo Oblastního muzea Praha-východ logo Středočeského kraje

48736 návštěv